Renault Magnum refrigerated container semitrailer "Hapag Lloyd"
Product number:
152471
Listprice:
€22.50
This latest Renault Magnum tractor hauls a container semitrailer, loaded with a 40 foot High Cube refrigerated container owned by the Hapag Lloyd Shipping Company. This refrigerated container is painted white, different from the typical Hapag Lloyd box containers.
| Manufacturer | Renault |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hapag-Lloyd |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange / white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86 g |
| Release Date | July/August 2006 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
This latest Renault Magnum tractor hauls a container semitrailer, loaded with a 40 foot High Cube refrigerated container owned by the Hapag Lloyd Shipping Company. This refrigerated container is painted white, different from the typical Hapag Lloyd box containers.
| Manufacturer | Renault |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hapag-Lloyd |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Orange / white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 86 g |
| Release Date | July/August 2006 |