Renault Magnum beverage semitrailer "Soellner"
Product number:
156561
Listprice:
€24.50
In 1948, company founder Ludwig Söllner and his wife Martha founded a coal business and an agricultural trade in Kleintettau near Kronach with 80 Deutsche Marks of seed money and a small truck. In the course of almost 60 years, it has become an impressive fleet with over 180 drawbar combinations and semitrailers and achieves a 40 million turnover. 320 employees in ten locations work for the company and its partners today.
| Manufacturer | Renault |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Söllner |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | January/February 2010 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In 1948, company founder Ludwig Söllner and his wife Martha founded a coal business and an agricultural trade in Kleintettau near Kronach with 80 Deutsche Marks of seed money and a small truck. In the course of almost 60 years, it has become an impressive fleet with over 180 drawbar combinations and semitrailers and achieves a 40 million turnover. 320 employees in ten locations work for the company and its partners today.
| Manufacturer | Renault |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Söllner |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 100 g |
| Release Date | January/February 2010 |