Renault Magnum 08 curtain canvas semitrailer "Nowotny"
Product number:
155915
Listprice:
€24.50
The still young forwarding company Nowotny began operations in 1992, when the truck driver Joachim Nowotny purchased his first truck and laid the foundation for today’s company in Ludwigsburg. Afterward, the company kept growing and owns 25 truck units today. The forwarding company is known for its many colorful showtrucks. But some of the trucks were just kept in the regular company design, which is the case with this Renault Magnum 08 with curtain tarp trailer.
| Manufacturer | Renault |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Nowotny |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88.5 g |
| Release Date | July/August 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The still young forwarding company Nowotny began operations in 1992, when the truck driver Joachim Nowotny purchased his first truck and laid the foundation for today’s company in Ludwigsburg. Afterward, the company kept growing and owns 25 truck units today. The forwarding company is known for its many colorful showtrucks. But some of the trucks were just kept in the regular company design, which is the case with this Renault Magnum 08 with curtain tarp trailer.
| Manufacturer | Renault |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Nowotny |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Black |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 88.5 g |
| Release Date | July/August 2009 |