Renault Germany promotion truck „Tour de Dynamics“
Product number:
310796
Listprice:
€39.95
New type! Renault Germany uses three promotion vehicles in different colors of the latest Renault T for the “Tour de Dynamics”. The vehicles were lavishly wrapped by SIGNal Design, and toured throughout Germany. Initially, the red vehicle will be produced in a once-only edition by Herpa.
| Manufacturer | Renault |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Tour de Dynamics |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 92 g |
| Release Date | September/October 2019 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! Renault Germany uses three promotion vehicles in different colors of the latest Renault T for the “Tour de Dynamics”. The vehicles were lavishly wrapped by SIGNal Design, and toured throughout Germany. Initially, the red vehicle will be produced in a once-only edition by Herpa.
| Manufacturer | Renault |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Tour de Dynamics |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer truck |
| Material | plastic |
| Color | red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 92 g |
| Release Date | September/October 2019 |