Range Rover "Politie Netherlands" (NL)
Product number:
092944
Listprice:
19,95 €
In the Netherlands, the striking first generation Range Rover was also operated by the Rijkspolitie. Elaborately printed, the police car from the 1970s also fits era IVmodel railways.
| Manufacturer | Range Rover |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 14.8 g |
| Release Date | March/April 2017 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In the Netherlands, the striking first generation Range Rover was also operated by the Rijkspolitie. Elaborately printed, the police car from the 1970s also fits era IVmodel railways.
| Manufacturer | Range Rover |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 14.8 g |
| Release Date | March/April 2017 |