Rada Airlines Ilyushin IL-62MF – EW-450TR
Product number:
537308
Listprice:
34,95 €
50 years after its first flight, the distinctive soviet-designed four-engine jet has almost completely vanished from the skies. The Belarusian cargo company Rada Airlines however continues to operate the only two IL-62s converted to a freighter configuration. Founded in 2015 operating a single aircraft at the time, the second IL-62MGr, as it is officially called, was added in 2020.
| Manufacturer | Ilyushin |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Rada Airlines |
| Category | WINGS |
| Wings Type | IL-62 |
| Material | metal |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 118 x 34 x 118 mm |
| Wingspan | 86 mm |
| Weight | 75 g |
| Aircraft Registration | EW-450TR |
| Release Date | September/October 2023 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
50 years after its first flight, the distinctive soviet-designed four-engine jet has almost completely vanished from the skies. The Belarusian cargo company Rada Airlines however continues to operate the only two IL-62s converted to a freighter configuration. Founded in 2015 operating a single aircraft at the time, the second IL-62MGr, as it is officially called, was added in 2020.
| Manufacturer | Ilyushin |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Rada Airlines |
| Category | WINGS |
| Wings Type | IL-62 |
| Material | metal |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 118 x 34 x 118 mm |
| Wingspan | 86 mm |
| Weight | 75 g |
| Aircraft Registration | EW-450TR |
| Release Date | September/October 2023 |