Rába volume canvas semitrailer truck "Hungarocamion" (Hungary/Budapest)
Product number:
317375
Listprice:
€42.95
NEW TYPE! The series of the Hungarian forwarding company Hungarocamion continues with this jumbo curtainsider semi-trailer. The semi-trailer is pulled by a Rába tractor unit, which has been declared a design novelty. Based on the DAF 2800 series, a matching grill variant was created (similar to the Roman Diesel) in order to revive older shapes from the 1980s with haulage companies from Eastern Europe. The model appears in a limited edition.
| Manufacturer | Raba |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hungarocamion |
| Category | Cars & Trucks |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | yellow, green, red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 93 g |
| Release Date | January/February 2024 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
NEW TYPE! The series of the Hungarian forwarding company Hungarocamion continues with this jumbo curtainsider semi-trailer. The semi-trailer is pulled by a Rába tractor unit, which has been declared a design novelty. Based on the DAF 2800 series, a matching grill variant was created (similar to the Roman Diesel) in order to revive older shapes from the 1980s with haulage companies from Eastern Europe. The model appears in a limited edition.
| Manufacturer | Raba |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Hungarocamion |
| Category | Cars & Trucks |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | yellow, green, red |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 93 g |
| Release Date | January/February 2024 |