Qatar Airways Boeing 777-300ER
Product number:
506885
Listprice:
23,00 €
After Qatar Airways‘ reorganization under the management of CEO Akbar Al Baker, the aspiring airline also modernized its design in summer 2006. Herpa now releases a Boeing 777-300ER model with the registration A7-BAB featuring this new livery.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Qatar Airways |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 777 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 142 x 40 x 146 mm |
| Wingspan | 130 mm |
| Weight | 175 g |
| Aircraft Registration | A7-BAB |
| Release Date | November/December 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
After Qatar Airways‘ reorganization under the management of CEO Akbar Al Baker, the aspiring airline also modernized its design in summer 2006. Herpa now releases a Boeing 777-300ER model with the registration A7-BAB featuring this new livery.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Qatar Airways |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 777 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 142 x 40 x 146 mm |
| Wingspan | 130 mm |
| Weight | 175 g |
| Aircraft Registration | A7-BAB |
| Release Date | November/December 2009 |