Qatar Air Force Boeing C-17A Globemaster III
Product number:
518123
Listprice:
23,00 €
The emirate Qatar currently operates the most colorful C-17. Two airplanes are in service for the armed forces, one of them featuring almost the identical color scheme of Qatar Airlines.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Qatar Air Force |
| Category | WINGS |
| Wings Type | C-17 Globemaster III |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 43 x 124 mm |
| Wingspan | 104 mm |
| Weight | 139 g |
| Aircraft Registration | A7-MAB |
| Release Date | March/April 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The emirate Qatar currently operates the most colorful C-17. Two airplanes are in service for the armed forces, one of them featuring almost the identical color scheme of Qatar Airlines.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Qatar Air Force |
| Category | WINGS |
| Wings Type | C-17 Globemaster III |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 124 x 43 x 124 mm |
| Wingspan | 104 mm |
| Weight | 139 g |
| Aircraft Registration | A7-MAB |
| Release Date | March/April 2011 |