Porsche Cayenne with trailer and Porsche 911 Turbo "Jaegermeister"
Product number:
289580
Listprice:
€24.50
Classic meets modernity! Herpa has compiled a very special model set for all rallye fans: A big, heavy Porsche Cayenne pulls a car trailer loaded with a classic Porsche 911
| Manufacturer | Porsche |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Jägermeister |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 40.2 g |
| Production date | 10/2008 |
| Release Date | September/October 2008 |
| Limited quantity | 1700 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Classic meets modernity! Herpa has compiled a very special model set for all rallye fans: A big, heavy Porsche Cayenne pulls a car trailer loaded with a classic Porsche 911
| Manufacturer | Porsche |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Jägermeister |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | Orange |
| Packaging dimensions LxWxH | 210 x 76 x 36 mm |
| Weight | 40.2 g |
| Production date | 10/2008 |
| Release Date | September/October 2008 |
| Limited quantity | 1700 |