Porsche Cayenne "THW"
Product number:
270854
Listprice:
€10.26
From July 6 through August 30,2004, more than 3,000 members of the THW's youth organization met in a place called Muensingen in Southwest Germany. This vast camp also hosted the tenth nationwide THW youth competitions, which was also the occasion for producing this model.
| Manufacturer | Porsche |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | THW |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 63 x 36 x 29 mm |
| Weight | 13 g |
| Production date | 07/2004 |
| Limited quantity | 1500 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
From July 6 through August 30,2004, more than 3,000 members of the THW's youth organization met in a place called Muensingen in Southwest Germany. This vast camp also hosted the tenth nationwide THW youth competitions, which was also the occasion for producing this model.
| Manufacturer | Porsche |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | THW |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 63 x 36 x 29 mm |
| Weight | 13 g |
| Production date | 07/2004 |
| Limited quantity | 1500 |