Porsche Cayenne "ÖRK" (A)
Product number:
048859
Listprice:
€14.50
The Austrian Red Cross operates this Porsche Cayenne in flashy design as emergency ambulance in the Salzburg area. The model will be delivered true to the original and with a transparent warning light.
| Manufacturer | Porsche |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | ÖRK |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15 g |
| Release Date | January/February 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Austrian Red Cross operates this Porsche Cayenne in flashy design as emergency ambulance in the Salzburg area. The model will be delivered true to the original and with a transparent warning light.
| Manufacturer | Porsche |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | ÖRK |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15 g |
| Release Date | January/February 2011 |