Porsche 924 "North Rhine Westphalia Police department"
Product number:
094078
Listprice:
€17.95
The Porsche 924 acquired in 1981 was operated by the highway police Moers. The model features an emergency light, roof prints and the NRW logo on the Hood.
| Manufacturer | Porsche |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | White / green |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 14 g |
| Release Date | November/December 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The Porsche 924 acquired in 1981 was operated by the highway police Moers. The model features an emergency light, roof prints and the NRW logo on the Hood.
| Manufacturer | Porsche |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | White / green |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 14 g |
| Release Date | November/December 2018 |