Porsche 911 Turbo, saphier blue metallic
Product number:
038614
Listprice:
14,95 €
New type! The top variant of the Porsche program, the 911 Turbo, enhances the Herpa car model range in the 1/87 scale from June 2016. The filigree miniature model is delivered with modern rear spoiler.
| Manufacturer | Porsche |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | saphier blue metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 14.4 g |
| Release Date | May/June 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! The top variant of the Porsche program, the 911 Turbo, enhances the Herpa car model range in the 1/87 scale from June 2016. The filigree miniature model is delivered with modern rear spoiler.
| Manufacturer | Porsche |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | saphier blue metallic |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 14.4 g |
| Release Date | May/June 2016 |