Porsche 911 Turbo "Mattlook Edition 3"
Product number:
101981
Listprice:
€49.95
Signal Reklame designs new and excitingdecals especially on high-quality vehicles of extremely solvend customers ranging from racing car to personal design objects. Manager Markus Schäffl er got the idea of the “Patina Porsche” from a fair in the USA. Nearly 100 print processes are necessary to produce this special collector’s item making it a genuine highlight in any collection. The golden rims are also displayed which the original vehicle currently features when attending show events. More information on the vehicle and its creation can also be found at www.mattlook.com.
| Manufacturer | Porsche |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Signal Reklame mattlook.com |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 92 x 48 x 60 mm |
| Weight | 47.1 g |
| Release Date | September/October 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Signal Reklame designs new and excitingdecals especially on high-quality vehicles of extremely solvend customers ranging from racing car to personal design objects. Manager Markus Schäffl er got the idea of the “Patina Porsche” from a fair in the USA. Nearly 100 print processes are necessary to produce this special collector’s item making it a genuine highlight in any collection. The golden rims are also displayed which the original vehicle currently features when attending show events. More information on the vehicle and its creation can also be found at www.mattlook.com.
| Manufacturer | Porsche |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Signal Reklame mattlook.com |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | Multi -color motif |
| Packaging dimensions LxWxH | 92 x 48 x 60 mm |
| Weight | 47.1 g |
| Release Date | September/October 2016 |