Porsche 911 Turbo Cabriolet, indian red
Product number:
028929
Listprice:
11,72 €
New type! The Turbo is often considered as Porsche inits most beautiful form. Herpa releases this version with the striking rear end also as convertible in Indian red and jet-black metallic.
| Manufacturer | Porsche |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | indian red |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 14.4 g |
| Release Date | May/June 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! The Turbo is often considered as Porsche inits most beautiful form. Herpa releases this version with the striking rear end also as convertible in Indian red and jet-black metallic.
| Manufacturer | Porsche |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | indian red |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 14.4 g |
| Release Date | May/June 2018 |