Porsche 911 Turbo 996, metallic
Product number:
032834
Listprice:
€10.50
Shortly after the presentation of the Porsche 911 Turbo at the International Automobile Fair IAA in Frankfurt, this vehicle was added to the Herpa collection as a scale model. This automobile completes the high end of the Porsche fleet, and catches every. Item was produced in different colors. Delivered color might deviate from the photo.
| Manufacturer | Porsche |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | ocean blue met |
| Packaging dimensions LxWxH | 63 x 27 x 25 mm |
| Weight | 8.5 g |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Shortly after the presentation of the Porsche 911 Turbo at the International Automobile Fair IAA in Frankfurt, this vehicle was added to the Herpa collection as a scale model. This automobile completes the high end of the Porsche fleet, and catches every. Item was produced in different colors. Delivered color might deviate from the photo.
| Manufacturer | Porsche |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | ocean blue met |
| Packaging dimensions LxWxH | 63 x 27 x 25 mm |
| Weight | 8.5 g |