Porsche 911 Targa, with chromed rims
Product number:
038218
Listprice:
€14.50
Expensive sports cars are increasingly individually designed with foils without changing the base varnish. Especially trendy are matt colors like black or olive paired with fancy chrome rims.
| Manufacturer | Porsche |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | matt olive-green |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 13.6 g |
| Release Date | September/October 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Expensive sports cars are increasingly individually designed with foils without changing the base varnish. Especially trendy are matt colors like black or olive paired with fancy chrome rims.
| Manufacturer | Porsche |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | matt olive-green |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 13.6 g |
| Release Date | September/October 2012 |