Porsche 911 Carrera "Polizei Österreich" (A)
Product number:
093507
Listprice:
22,95 €
Not a chance for speeders - since June 2017, the police in Kärnten have been operating this Porsche 911 for speedy operations.
| Manufacturer | Porsche |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | Silver blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 14.3 g |
| Release Date | January/February 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Not a chance for speeders - since June 2017, the police in Kärnten have been operating this Porsche 911 for speedy operations.
| Manufacturer | Porsche |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | Silver blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 14.3 g |
| Release Date | January/February 2018 |