Porsche 911 Carrera 2S "Porsche"
Product number:
101967
Listprice:
€24.50
From Porsche Exclusive a lateral lettering and marking kit can be ordered optionally for the current Porsche 911 Carrera 2S. The black bar with the brand name as well as two fine lines underlines the sportiness of the white vehicle.
| Manufacturer | Porsche |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 92 x 48 x 60 mm |
| Weight | 43.2 g |
| Release Date | May/June 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
From Porsche Exclusive a lateral lettering and marking kit can be ordered optionally for the current Porsche 911 Carrera 2S. The black bar with the brand name as well as two fine lines underlines the sportiness of the white vehicle.
| Manufacturer | Porsche |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 92 x 48 x 60 mm |
| Weight | 43.2 g |
| Release Date | May/June 2016 |