Porsche 911 Carrera 2 Coupé, white, with black rims and Porsche lettering
Product number:
420556
Listprice:
€19.95
With its white body and black rims, as well as a green "Porsche" logo on the doors, the Porsche Carrera 2 will be produced in a one-off edition of 750 units.
| Manufacturer | Porsche |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 14.1 g |
| Release Date | May/June 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
With its white body and black rims, as well as a green "Porsche" logo on the doors, the Porsche Carrera 2 will be produced in a one-off edition of 750 units.
| Manufacturer | Porsche |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 14.1 g |
| Release Date | May/June 2020 |