Pan American World Airways McDonnell Douglas DC-10-30 – N84NA „Glory of the Skies“
Product number:
534475
Listprice:
33,95 €
With a model of legendary Pan Am, Herpa continues the series of classic DC-10s on the occasion of the 50th anniversary of the tri-jet’s first flight. Don’t miss out on the first two releases of the DC-10 anniversary series: 534277 Alitalia DC-10-30 534369 Northwest Orient Airlines DC-10-40
| Manufacturer | McDonnell-Douglas |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Pan Am |
| Category | WINGS |
| Wings Type | DC-10 |
| Material | metal |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 118 x 34 x 118 mm |
| Wingspan | 101 mm |
| Weight | 123 g |
| Aircraft Registration | N83NA Clipper Celestial Empire |
| Release Date | September/October 2020 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
With a model of legendary Pan Am, Herpa continues the series of classic DC-10s on the occasion of the 50th anniversary of the tri-jet’s first flight. Don’t miss out on the first two releases of the DC-10 anniversary series: 534277 Alitalia DC-10-30 534369 Northwest Orient Airlines DC-10-40
| Manufacturer | McDonnell-Douglas |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Pan Am |
| Category | WINGS |
| Wings Type | DC-10 |
| Material | metal |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 118 x 34 x 118 mm |
| Wingspan | 101 mm |
| Weight | 123 g |
| Aircraft Registration | N83NA Clipper Celestial Empire |
| Release Date | September/October 2020 |