Pan Am Boeing 747-100 "Test colors"
Product number:
527293
Listprice:
29,00 €
Before the introduction of their new – and final – color scheme, Pan Am experimented with different variations. One of the test jumbos was N735PA that in 1984 received the livery later to be known as the “Billboard” scheme, a broad cheatline additionally being applied only to its left side.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Pan Am |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 747 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 143 x 40 x 143 mm |
| Wingspan | 119 mm |
| Weight | 190 g |
| Aircraft Registration | N735PA Clipper Spark of the Ocean |
| Release Date | January/February 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Before the introduction of their new – and final – color scheme, Pan Am experimented with different variations. One of the test jumbos was N735PA that in 1984 received the livery later to be known as the “Billboard” scheme, a broad cheatline additionally being applied only to its left side.
| Manufacturer | Boeing |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Pan Am |
| Category | WINGS |
| Wings Type | 747 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 143 x 40 x 143 mm |
| Wingspan | 119 mm |
| Weight | 190 g |
| Aircraft Registration | N735PA Clipper Spark of the Ocean |
| Release Date | January/February 2015 |