Opel Senator, white
Product number:
028998
Listprice:
13,95 €
One year after introducing its car range, Herpa expanded it inter alia with the Opel Senator in 1979. Now, the vehicle is once again released as one-time edition with all of today’s technical possibilities including printed details and painted rims.
| Manufacturer | Opel |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 14.3 g |
| Release Date | July/August 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
One year after introducing its car range, Herpa expanded it inter alia with the Opel Senator in 1979. Now, the vehicle is once again released as one-time edition with all of today’s technical possibilities including printed details and painted rims.
| Manufacturer | Opel |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 14.3 g |
| Release Date | July/August 2018 |