Opel Omega Caravan"Thuringia police department"
Product number:
049023
Listprice:
€11.50
With the roof identification TH 3550, the police in Erfurt operate this Opel Omega Caravan of the last production series. The white-blue model will receive the true to the original prints like vehicle number and roof identification.
| Manufacturer | Opel |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | White blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15 g |
| Release Date | March/April 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
With the roof identification TH 3550, the police in Erfurt operate this Opel Omega Caravan of the last production series. The white-blue model will receive the true to the original prints like vehicle number and roof identification.
| Manufacturer | Opel |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | White blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15 g |
| Release Date | March/April 2011 |