Opel Kapitän "Police Department"
Product number:
093835
Listprice:
€11.95
In the 1960s, the police in Nuremberg and Frankfurt/Main operated the Opel Kapitän occasionally with folding roof as well as two individual blue lights. Herpa realized the vehicle as one-time edition which is displayed at the Police Oldtimer Museum in Marburg today.
| Manufacturer | Opel |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | Dark green |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 17.2 g |
| Release Date | September/October 2018 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In the 1960s, the police in Nuremberg and Frankfurt/Main operated the Opel Kapitän occasionally with folding roof as well as two individual blue lights. Herpa realized the vehicle as one-time edition which is displayed at the Police Oldtimer Museum in Marburg today.
| Manufacturer | Opel |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | Dark green |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 17.2 g |
| Release Date | September/October 2018 |