Opel Kadett B Coupé Rallye, blue metallic/black
Product number:
034913
Listprice:
11,50 €
After its civilian brother, the Opel Kadett of the 1970s is now also released in war paint with black areas on the hood as well as lateral rally stripes.
| Manufacturer | Opel |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.9 g |
| Release Date | November/December 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
After its civilian brother, the Opel Kadett of the 1970s is now also released in war paint with black areas on the hood as well as lateral rally stripes.
| Manufacturer | Opel |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15.9 g |
| Release Date | November/December 2012 |