Opel Kadett B Coupé
Product number:
065979
Listprice:
€15.95
New type! The 1/160 scale Herpa range is enhanced by a classic. The Opel Kadett B Coupé is delivered as a set of two in yellow and red.
| Manufacturer | Opel |
|---|---|
| Scale | 1:160 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 36 x 63 x 30 mm |
| Weight | 9.5 g |
| Release Date | May/June 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! The 1/160 scale Herpa range is enhanced by a classic. The Opel Kadett B Coupé is delivered as a set of two in yellow and red.
| Manufacturer | Opel |
|---|---|
| Scale | 1:160 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 36 x 63 x 30 mm |
| Weight | 9.5 g |
| Release Date | May/June 2012 |