Nooteboom ballast trailer 6-axle, white
Product number:
076715
Listprice:
€22.95
The new six-axle Nooteboom ballast trailer is perfectly suited for tinkerers and rebuilders. Due to Herpa’s snap-in construction, the white model can be easily disassembled and painted if desired.
| Scale | 1:87 |
|---|---|
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer (single) |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 70 g |
| Release Date | January/February 2016 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The new six-axle Nooteboom ballast trailer is perfectly suited for tinkerers and rebuilders. Due to Herpa’s snap-in construction, the white model can be easily disassembled and painted if desired.
| Scale | 1:87 |
|---|---|
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | semitrailer (single) |
| Collection | heavy duty |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 260 x 76 x 36 mm |
| Weight | 70 g |
| Release Date | January/February 2016 |