N-passenger cars set Porsche 911 Content: 2 pcs
Product number:
065122
Listprice:
€14.00
The range of cars in the 1/160 scale (track N) started last February is complimented by a set with two further vehicles. The Herpa models are equipped with steel axles to insure an optimal moveability of the wheels.
| Manufacturer | Porsche |
|---|---|
| Scale | 1:160 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | black red |
| Packaging dimensions LxWxH | 36 x 63 x 30 mm |
| Weight | 9.5 g |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The range of cars in the 1/160 scale (track N) started last February is complimented by a set with two further vehicles. The Herpa models are equipped with steel axles to insure an optimal moveability of the wheels.
| Manufacturer | Porsche |
|---|---|
| Scale | 1:160 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | black red |
| Packaging dimensions LxWxH | 36 x 63 x 30 mm |
| Weight | 9.5 g |