N-passenger cars set "Mini Cooper", British Racing Green / Lightning Blue
Product number:
065252-003
Listprice:
€15.95
A new car is the latest addition to the range of 1/160 scale (N-track) models. Of course, both models feature rollable wheels.
| Manufacturer | Mini |
|---|---|
| Scale | 1:160 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 9.5 g |
| Release Date | November/December 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
A new car is the latest addition to the range of 1/160 scale (N-track) models. Of course, both models feature rollable wheels.
| Manufacturer | Mini |
|---|---|
| Scale | 1:160 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 9.5 g |
| Release Date | November/December 2014 |