motorail set "Talke"
Product number:
155335
Listprice:
€259.00
Four special container cars from the product line of the model railway manufacturer Fleischmann which are loaded with five tank- swap- and silo containers of the famous forwarding company Alfred Talke from Köln-Hürth. The containers can also easily be attached to the Herpa container carriages. The set complies with the railway era V. Furthermore in the set is a Mercedes-Benz Actros LH ´08 container semitrailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Alfred Talke |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue red |
| Packaging dimensions LxWxH | 650 x 120 x 370 mm |
| Weight | 2000 g |
| Release Date | November/December 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Four special container cars from the product line of the model railway manufacturer Fleischmann which are loaded with five tank- swap- and silo containers of the famous forwarding company Alfred Talke from Köln-Hürth. The containers can also easily be attached to the Herpa container carriages. The set complies with the railway era V. Furthermore in the set is a Mercedes-Benz Actros LH ´08 container semitrailer.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Alfred Talke |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | freight forwarding |
| Material | plastic |
| Color | Blue red |
| Packaging dimensions LxWxH | 650 x 120 x 370 mm |
| Weight | 2000 g |
| Release Date | November/December 2008 |