Moskwitsch 408 "Volkspolizei"
Product number:
049641
Listprice:
€12.50
The people’s police of the former GDR also operated the Moskvitch 408 for its operations. The then modern auto body with tail fin features a single blue light.
| Manufacturer | Moskwitsch |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Volkspolizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | White / green |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 13.5 g |
| Release Date | November/December 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The people’s police of the former GDR also operated the Moskvitch 408 for its operations. The then modern auto body with tail fin features a single blue light.
| Manufacturer | Moskwitsch |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Volkspolizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | White / green |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 13.5 g |
| Release Date | November/December 2012 |