Moskwitsch 408 TT double set
Product number:
065733
Listprice:
€17.00
New type! In 1964, the successor of the legendary Moskwitsch 403, the modern type 408, was introduced. The model is released in a double-set in the colors blue and red and wih elaborate prints.
| Manufacturer | Moskwitsch |
|---|---|
| Scale | 1:120 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 36 x 63 x 30 mm |
| Weight | 12.7 g |
| Release Date | January/February 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! In 1964, the successor of the legendary Moskwitsch 403, the modern type 408, was introduced. The model is released in a double-set in the colors blue and red and wih elaborate prints.
| Manufacturer | Moskwitsch |
|---|---|
| Scale | 1:120 |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 36 x 63 x 30 mm |
| Weight | 12.7 g |
| Release Date | January/February 2011 |