Moskwitsch 408 "Militz"
Product number:
091725
Listprice:
€14.50
The militia in Russia operated various vehicles including the Moskwitsch 408 as sedan.
| Manufacturer | Moskwitsch |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Militz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 13.2 g |
| Release Date | November/December 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The militia in Russia operated various vehicles including the Moskwitsch 408 as sedan.
| Manufacturer | Moskwitsch |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Militz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 13.2 g |
| Release Date | November/December 2014 |