Monument-Train Herpa/Märklin (AC version)
Product number:
149075
Listprice:
€499.00
Herpa's Monument Truck provided the idea and the design for this unique motorail model railroad set, to be produced in close co-operation with the famous model railway company Märklin. It will contain an electric engine of the 101 series (digital decoder) with the Monument look, a Monument style sleeping car for the truck drivers, and four low-floor wagons used by the "rolling road" system in Europe. Each of the low-floor wagons is loaded with a Herpa truck produced exclusively for this set. The set will come as a limited edition of 1,000, and is scheduled to be released in fall 2003
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Herpa Miniaturmodelle |
| Category | Cars & Trucks |
| Material | plastic |
| Color | Blue yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 700 x 150 x 460 mm |
| Weight | 2500 g |
| Production date | 07/2003 |
| Release Date | March/April 2003 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Herpa's Monument Truck provided the idea and the design for this unique motorail model railroad set, to be produced in close co-operation with the famous model railway company Märklin. It will contain an electric engine of the 101 series (digital decoder) with the Monument look, a Monument style sleeping car for the truck drivers, and four low-floor wagons used by the "rolling road" system in Europe. Each of the low-floor wagons is loaded with a Herpa truck produced exclusively for this set. The set will come as a limited edition of 1,000, and is scheduled to be released in fall 2003
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Herpa Miniaturmodelle |
| Category | Cars & Trucks |
| Material | plastic |
| Color | Blue yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 700 x 150 x 460 mm |
| Weight | 2500 g |
| Production date | 07/2003 |
| Release Date | March/April 2003 |