Mini Cooper S Racing, PC
Product number:
101578
Listprice:
€12.83
The last model of the Mini flag series is the one with the race track design. Just like the original, it carries a checkered flag design on the roof. The engine hood carries Cooper stripes, the doors carry the start number 177. Limited edition: 1,000 models, exclusively for Herpa eXtra.
| Manufacturer | Mini |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Racing |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 92 x 48 x 60 mm |
| Weight | 41 g |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The last model of the Mini flag series is the one with the race track design. Just like the original, it carries a checkered flag design on the roof. The engine hood carries Cooper stripes, the doors carry the start number 177. Limited edition: 1,000 models, exclusively for Herpa eXtra.
| Manufacturer | Mini |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Racing |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Packaging dimensions LxWxH | 92 x 48 x 60 mm |
| Weight | 41 g |