Mini Cooper "fire department Munich"
Product number:
049801
Listprice:
€14.50
The public relations department of the auxiliary fire brigade of Munich operates this Mini Cooper, donated from BMW AG for business travel.
| Manufacturer | Mini |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr München |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 13.4 g |
| Release Date | May/June 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The public relations department of the auxiliary fire brigade of Munich operates this Mini Cooper, donated from BMW AG for business travel.
| Manufacturer | Mini |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr München |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 13.4 g |
| Release Date | May/June 2012 |