Mini Cooper Clubman "ADAC"
Product number:
049696
Listprice:
€14.50
The ADAC regional manager operates this Mini Cooper Clubman for his day-to-day business. The ADAC-yellow miniature model features the club’s authentic logos.
| Manufacturer | Mini |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | ADAC |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 13.9 g |
| Release Date | March/April 2012 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The ADAC regional manager operates this Mini Cooper Clubman for his day-to-day business. The ADAC-yellow miniature model features the club’s authentic logos.
| Manufacturer | Mini |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | ADAC |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 73 x 40 x 33 mm |
| Weight | 13.9 g |
| Release Date | March/April 2012 |