Mini Cooper "BMW plant fire department"
Product number:
048132
Listprice:
€13.50
The plant fire brigade of BMW in Munich operates this Mini Cooper as operation control vehicle. The model will feature all details and elaborate imprints.
| Manufacturer | Mini |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Werkfeuerwehr BMW |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red White |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 70 x 50 mm |
| Weight | 13 g |
| Release Date | March/April 2009 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The plant fire brigade of BMW in Munich operates this Mini Cooper as operation control vehicle. The model will feature all details and elaborate imprints.
| Manufacturer | Mini |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Werkfeuerwehr BMW |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red White |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 70 x 50 mm |
| Weight | 13 g |
| Release Date | March/April 2009 |