MicroCity: Mazda 787B 18, white
Product number:
87MC000081
Listprice:
25,17 €
With MicroCity, we are enhancing our range with meticulously detailed passenger car models in 1:87 (H0) scale. Founded in 2019 by "Toy Model Ltd", this young brand has already impressed collectors with its precision and exceptional quality.
Find all Herpa MicroCity models here.
Find all Herpa MicroCity models here.
| Manufacturer | Mazda |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Micro City, News |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 75 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15 g |
| Release Date | News III, July/August 2026 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
With MicroCity, we are enhancing our range with meticulously detailed passenger car models in 1:87 (H0) scale. Founded in 2019 by "Toy Model Ltd", this young brand has already impressed collectors with its precision and exceptional quality.
Find all Herpa MicroCity models here.
Find all Herpa MicroCity models here.
| Manufacturer | Mazda |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Category | Micro City, News |
| Carstrucks Type | car |
| Collection | classic cars |
| Material | plastic |
| Color | white |
| Packaging dimensions LxWxH | 75 x 40 x 33 mm |
| Weight | 15 g |
| Release Date | News III, July/August 2026 |