Meridiana Fly McDonnell Douglas MD-82
Product number:
524308
Listprice:
21,50 €
Following the merger with Air Italy, Meridiana Fly became the second largest airline in Italy behindAlitalia, operating the venerable MD-82 as one of the last carriers in Europe.
| Manufacturer | Douglas, McDonnell-Douglas |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Meridiana Fly |
| Category | WINGS |
| Wings Type | MD-80 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 94.5 x 27 x 94.5 mm |
| Wingspan | 66 mm |
| Weight | 44 g |
| Aircraft Registration | I-SMEL |
| Release Date | July/August 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Following the merger with Air Italy, Meridiana Fly became the second largest airline in Italy behindAlitalia, operating the venerable MD-82 as one of the last carriers in Europe.
| Manufacturer | Douglas, McDonnell-Douglas |
|---|---|
| Scale | 1:500 |
| Operator | Meridiana Fly |
| Category | WINGS |
| Wings Type | MD-80 |
| Material | metal |
| Packaging dimensions LxWxH | 94.5 x 27 x 94.5 mm |
| Wingspan | 66 mm |
| Weight | 44 g |
| Aircraft Registration | I-SMEL |
| Release Date | July/August 2013 |