Mercedes-Benz Zetros rescue vehicle 6*6 "fire department"
Product number:
049498
Listprice:
€39.50
New type! After the fi re engine on a Mercedes-Benz Zetros chassis, the new Ziegler-based rescue vehicles superstructure enhances the Herpa program. The model is premiered with neutral colors.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuewehr |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 50 mm |
| Weight | 60 g |
| Release Date | November/December 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
New type! After the fi re engine on a Mercedes-Benz Zetros chassis, the new Ziegler-based rescue vehicles superstructure enhances the Herpa program. The model is premiered with neutral colors.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuewehr |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | special vehicles |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 50 mm |
| Weight | 60 g |
| Release Date | November/December 2011 |