Mercedes-Benz Zetros 4x4 pick-up / canvas cover "THW"
Product number:
049160
Listprice:
€27.50
Herpa releases the Mercedes-Benz Zetros 4x4 with platform and canvas cover in the colors of theFederal Agency of Technical Relief. Cursor produced the 1/87 scale model which is distributed exclusively via Herpa retailers.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | THW |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | THW (technical rescue service) |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 50 mm |
| Weight | 52 g |
| Release Date | May/June 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
Herpa releases the Mercedes-Benz Zetros 4x4 with platform and canvas cover in the colors of theFederal Agency of Technical Relief. Cursor produced the 1/87 scale model which is distributed exclusively via Herpa retailers.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | THW |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | THW (technical rescue service) |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 50 mm |
| Weight | 52 g |
| Release Date | May/June 2011 |