Mercedes-Benz Zetros 4x4 canvas truck "THW Hofheim"
Product number:
091213
Listprice:
€31.50
The first Mercedes-Benz Zetros is operated by the local THW branch Hofheim. The Herpa model features the respective door writing and is produced as one-time edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | THW |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | THW (technical rescue service) |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 50 mm |
| Weight | 49.7 g |
| Release Date | March/April 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The first Mercedes-Benz Zetros is operated by the local THW branch Hofheim. The Herpa model features the respective door writing and is produced as one-time edition.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | THW |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | truck (single) |
| Collection | THW (technical rescue service) |
| Material | plastic |
| Color | Blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 155 x 76 x 50 mm |
| Weight | 49.7 g |
| Release Date | March/April 2014 |