Mercedes-Benz Vito van "Hamburg Police department"
Product number:
090728
Listprice:
€16.50
In Hamburg, the current Mercedes-Benz Vito is operated by the police on patrol duty.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | Silver blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 23.1 g |
| Release Date | July/August 2013 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In Hamburg, the current Mercedes-Benz Vito is operated by the police on patrol duty.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Polizei |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | police |
| Material | plastic |
| Color | Silver blue |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 23.1 g |
| Release Date | July/August 2013 |