Mercedes-Benz Vito NEF "Dresden fire department"
Product number:
091695
Listprice:
€14.50
After the turntable ladder and the MICU the current emergency ambulance vehicle of the Dresden fi re brigade is released.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Dresden |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 22.9 g |
| Release Date | November/December 2014 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
After the turntable ladder and the MICU the current emergency ambulance vehicle of the Dresden fi re brigade is released.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Dresden |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Yellow |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 22.9 g |
| Release Date | November/December 2014 |