Mercedes-Benz Vito ELW "Muenchen fire department"
Product number:
047630
Listprice:
€11.25
The original of this model is operated by the municipal fire department Munich. Especially noticeable are the curved yellow warning marks on the red base paint.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Berufsfeuerwehr München |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 63 x 36 x 29 mm |
| Weight | 13.3 g |
| Release Date | January/February 2008 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The original of this model is operated by the municipal fire department Munich. Especially noticeable are the curved yellow warning marks on the red base paint.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Berufsfeuerwehr München |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | Red |
| Packaging dimensions LxWxH | 63 x 36 x 29 mm |
| Weight | 13.3 g |
| Release Date | January/February 2008 |