Mercedes-Benz Vito Bus "Scharnitz mountain rescue service" (A)
Product number:
049283
Listprice:
€13.50
The mountain rescue service Scharnitz operates in the nature reserve Karwendel. The Mercedes-Benz Vito bus is used to transport material and personnel.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bergrettung Scharnitz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 24 g |
| Release Date | September/October 2011 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
The mountain rescue service Scharnitz operates in the nature reserve Karwendel. The Mercedes-Benz Vito bus is used to transport material and personnel.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Bergrettung Scharnitz |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | rescue service |
| Material | plastic |
| Color | White |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 36 mm |
| Weight | 24 g |
| Release Date | September/October 2011 |