Mercedes-Benz vito bus NEF "Hürth Fire department"
Product number:
091985
Listprice:
€17.50
In line with the current ambulance vehicle of the fire brigade Hürth we now also release the respective Mobile Intensive Care Unit based on the Mercedes-Benz Vito. The model is released in matching colors and with two emergency light bars.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Hürth |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 23.8 g |
| Release Date | May/June 2015 |
Information to product safety
Manufacturer and responsible person:
Herpa Miniaturmodelle GmbH
Leonrodstraße 46-47
90599 Dietenhofen
herpa@herpa.de / www.herpa.de
Warning:
Small scale and life-like model for adult collectors. Not suitable for children under 14 years!
In line with the current ambulance vehicle of the fire brigade Hürth we now also release the respective Mobile Intensive Care Unit based on the Mercedes-Benz Vito. The model is released in matching colors and with two emergency light bars.
| Manufacturer | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Scale | 1:87 |
| Operator | Feuerwehr Hürth |
| Category | Cars & Trucks |
| Carstrucks Type | van |
| Collection | fire brigade |
| Material | plastic |
| Color | White / daily fluid red |
| Packaging dimensions LxWxH | 122 x 60 x 35 mm |
| Weight | 23.8 g |
| Release Date | May/June 2015 |